Protokół nr XXII/16 z XXII Sesji Rady Gminy Sadki

XXII sesja Rady Gminy Sadki odbyła się w dniu 25 czerwca 2016 r., w godz. 1100 – 1445, w sali widowiskowo-konferencyjnej nr 1 Gminnego Centrum Administracyjno-Kulturalnego w Sadkach.

Prowadzenie sesji: Barbara Gajewska – Przewodnicząca Rady Gminy

Protokolant sesji: Dorota Maćkowiak – Inspektor

Na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2016 r. poz. 446) oraz par. 35 ust. 1 Uchwały Nr XVII/18/2012 z dn. 29 marca 2012 r. w sprawie uchwalenia Statutu Gminy (Dz.Urz. Woj. Kuj.-Pom. z 2012 r. poz. 975) XXII sesję otworzyła i jej przewodniczyła Przewodnicząca Rady Gminy Barbara Gajewska.

Po rozpoczęciu sesji minuta ciszy uczczono pamięć śp. Małgorzaty Wajer.

  1. 2

Przewodnicząca Rady Gminy Barbara Gajewska stwierdziła, że na ogólną liczbę 15 radnych na sesji obecnych jest 14. W związku z powyższym sesja jest prawomocna i władna do podejmowania uchwał.

Listy obecności radnych, sołtysów i zaproszonych gości stanowią załączniki do nin. protokołu.

  1. 3

Przewodnicząca Rady Gminy Barbara Gajewska zaproponowała następujący porządek obrad:

  1. Otwarcie.
  2. Stwierdzenie quorum.
  3. Przyjęcie porządku obrad.
  4. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.
  5. Sprawozdanie Wójta z działalności w okresie międzysesyjnym.
  6. Interpelacje i wnioski radnych.
  7. Informacja o działalności leczniczej i opiece specjalistycznej spółki „Medicus”.
  8. Informacja o złożonych petycjach.
  9. Podjęcie uchwał:
  10. w sprawie uchwalenia Statutu Gminy Sadki,
  11. w sprawie wprowadzenia zmian do budżetu Gminy Sadki na 2016 rok,
  12. zmieniającą uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Sadki na lata 2016-2024,
  13. w sprawie likwidacji samorządowej jednostki organizacyjnej Gminnego Zespołu Obsługi Oświaty w Sadkach,
  14. w sprawie utworzenia samorządowej jednostki organizacyjnej Samorządowe Centrum Usług Wspólnych w Sadkach oraz nadanie jej statutu,
  15. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla inwestycji celu publicznego w zakresie lokalizacji dwutorowej linii elektroenergetycznej 400 kV Bydgoszcz Zachód – Piła Krzewina na odcinku położonym w terenie gminy Sadki,
  16. w sprawie zarządzenia poboru podatku rolnego, leśnego, od nieruchomości i od posiadania psów w drodze inkasa.
  17. Wolne wnioski i informacje.
  18. Udzielenie odpowiedzi na zgłoszone interpelacje i wnioski.
  19. Zakończenie sesji.

Przewodnicząca Rady Gminy zgłosiła wniosek o wycofanie z porządku obrad w pkt 9 Podjęcie uchwał:

  1. a) w sprawie likwidacji samorządowej jednostki organizacyjnej Gminnego Zespołu Obsługi Oświaty w Sadkach,
  2. b) w sprawie utworzenia samorządowej jednostki organizacyjnej Samorządowe Centrum Usług Wspólnych w Sadkach oraz nadanie jej statutu,

oraz przeniesienie  pkt 9 f) tj. podjęcie uchwały w w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla inwestycji celu publicznego w zakresie lokalizacji dwutorowej linii elektroenergetycznej 400 kV Bydgoszcz Zachód – Piła Krzewina na odcinku położonym w terenie gminy Sadki jako 9 a) a także w pkt 9 e) wprowadzenie zamiast podjęcia uchwały w sprawie zarządzenia poboru podatku rolnego, leśnego, od nieruchomości i od posiadania psów w drodze inkasa i zastąpienie podjęciem uchwały w sprawie uchylenia uchwały w sprawie zarządzenia poboru podatku rolnego, leśnego, od nieruchomości i od posiadania psów w drodze inkasa.

Pow. wniosek został przyjęty jednogłośnie: 14 głosów za, 0 przeciwnych i 0 wstrzymujących się.

W związku z powyższym Przewodnicząca Rady Gminy zaproponowała  następujący porządek obrad:

  1. Otwarcie.
  2. Stwierdzenie quorum.
  3. Przyjęcie porządku obrad.
  4. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.
  5. Sprawozdanie Wójta z działalności w okresie międzysesyjnym.
  6. Interpelacje i wnioski radnych.
  7. Informacja o działalności leczniczej i opiece specjalistycznej spółki „Medicus”.
  8. Informacja o złożonych petycjach.
  9. Podjęcie uchwał:
  10. a) w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla inwestycji celu publicznego w zakresie lokalizacji dwutorowej linii elektroenergetycznej 400 kV Bydgoszcz Zachód – Piła Krzewina na odcinku położonym w terenie gminy Sadki,
  11. b) w sprawie uchwalenia Statutu Gminy Sadki,
  12. c) w sprawie wprowadzenia zmian do budżetu Gminy Sadki na 2016 rok,
  13. d) zmieniającą uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Sadki na lata 2016-2024,
  14. e) w sprawie uchylenia uchwały w sprawie zarządzenia poboru podatku rolnego, leśnego, od nieruchomości i od posiadania psów w drodze inkasa.
  15. Wolne wnioski i informacje.
  16. Udzielenie odpowiedzi na zgłoszone interpelacje i wnioski.
  17. Zakończenie sesji.

Zaproponowany porządek obrad został przyjęty jednogłośnie: 14 głosów za, 0 przeciwnych, 0 wstrzymujących się.

  1. 4

Przewodnicząca Rady Gminy poinformowała, że z protokołem z XXI sesji zapoznała się osobiście.

Stwierdziła, że został sporządzony prawidłowo i odzwierciedla przebieg XXI sesji. Protokół był wyłożony do wglądu w okresie międzysesyjnym, jak też jest wyłożony na tej sesji. W związku z powyższym Przewodnicząca Rady Gminy zaproponowała przyjęcie protokołu bez odczytywania.

Nie zgłoszono uwag.

Protokół Nr XXI/16 z sesji odbytej w dniu 25 maja br. został przyjęty jednogłośnie: 14 głosów za, 0 przeciwnych, 0 wstrzymujących się.

  1. 5

Wójt  Dariusz Gryniewicz przedstawił następujące sprawozdanie ze swej działalności w okresie międzysesyjnym:

27 maja wraz z panią Kierownik GOPS odbyłem spotkanie z grupą rodziców dzieci autystycznych. Celem spotkania była organizacja dodatkowych zajęć edukacyjnych dla tychże dzieci.

28 maja uczestniczyłem w jubileuszu 25-lecia kapłaństwa ks. Proboszcza naszej sadkowskiej parafii.

30 maja wraz z panem Skarbnikiem udałem się do Torunia w celu podpisania umowy dot. budowy drogi Radzicz-Dębionek.

31 maja w Szkole Podstawowej w Sadkach brałem udział w akcji „Czytanie dzieciom”.

1 czerwca odbyłem spotkanie z panem Miłoszem Małkowskim w sprawie budowy na terenie Sadek pierwszego marketu. Pan Miłosz informował jakie mają plany.

2-3 czerwca uczestniczyłem w Targach „Więcej światła”.

4 czerwca uczestniczyłem w Dniu Dziecka zorganizowanym przez GOK i Szkołę na boisku szkolnym w Szkole Podstawowej w Sadkach.

8 czerwca wręczyłem medale pamiątkowe dwóm długoletnim małżeństwom z okazji jubileuszu 50-lecia zawarcia związku małżeńskiego. Następnie podpisałem umowę związaną z uruchomieniem na stronie internetowej naszej urzędowej spaceru wirtualnego po gminie Sadki.

9 czerwca spotkałem się z przedstawicielem firmy, które dotyczyło budowy dużych przydomowych oczyszczalni ścieków.

10 czerwca gościłem panią Burmistrz Wyrzyska. Tematem spotkania było nawiązanie współpracy na płaszczyźnie kulturalnej. Tego samego dnia odbyło się w GOK kolejne „Czytanie dzieciom”, tym razem z realizacją filmu promującego akcję czytelnictwa.

15 czerwca gościłem pana Burmistrza Szubina Artura Michalaka. Celem spotkania było omówienie aktualnej sytuacji związanej z KPWiK w Szubinie.

16 czerwca udałem się wraz ze Skarbnikiem do Torunia w celu podpisania kolejnej umowy dot. drogi.

18 czerwca uczestniczyłem w uroczystościach związanych z obchodami 70-lecia Przedszkola w Sadkach. Następnie byłem obecny na powiatowych zawodach strażackich oldboyów, które odbyły się na tut. stadionie.

24 czerwca brałem udział w zakończeniu roku szkolnego w Szkole Podstawowej w Sadkach. Następnie odbyłem spotkanie z mieszkańcami w sprawie boiska w Broniewie. Obecne boisko jest na ziemi, która była oddana w dzierżawę. Okres dzierżawy mija w przyszłym roku. Właściciel nie chce tej ziemi dłużej dzierżawić, tylko chce tam zbudować dom. Przyjęliśmy dwie opcje. Najpierw była propozycja żeby zamienić się na jakąś inną działkę gminną i nie ruszać tego boiska. Natomiast pani sołtys i rada sołecka ustalili, że chcą przesunąć to boisko, ponieważ te sprzęty i ogrodzenie są już niewiele warte. Z funduszu sołeckiego chcą zbudować nowe. W związku z tym podjęliśmy próbę wydzierżawienia działki, bo nie mamy swojej działki w Broniewie. Trzech właścicieli dysponuje taką ziemią. Spotkaliśmy się i podpisaliśmy umowę dzierżawy na okres 10 lat. Tego samego dnia w godzinach wieczornych uczestniczyłem w cyklicznej imprezie „Noc Świętojańska”.

27 czerwca zorganizowałem cykliczne spotkanie z sołtysami oraz uczestniczyłem po części w Komisjach stałych przy Radzie Gminy.

28 czerwca w Urzędzie gościłem pana Dariusza Boczkowskiego. Jest to dyrektor ds. oświetlenia ENEA. Fotowoltaika spełni na pewno jakieś nasze deficyty jeśli chodzi o oświetlenie. Natomiast pan Boczkowski ma ten region pod sobą. Na przyszły tydzień jesteśmy umówieni i będziemy się jeszcze umawiać z poszczególnymi sołtysami. On sam albo jego specjalista dotrze do każdej wioski i będzie konsultował z każdym z sołtysów, gdzie są potrzeby. Będą też mówić jakie są możliwości techniczne. Wspólnie określimy zarys jak sytuacja wygląda w gminie. Na pewno będzie miał dla nas korzystne informacje i rozwiązania jak ta gminę doświetlić.

W dniu dzisiejszym odbyłem spotkanie z trzema Burmistrzami, udziałowcami KPWiK w Szubinie. Kolejne spotkanie, na którym omawialiśmy strategię związaną z KPWiK.

Następnie Wójt poinformował o Zarządzeniach wydanych w okresie międzysesyjnym.

Radny Andrzej Cebula powiedział, że jego pytanie dot. umowy, która pan Wójt spisał z panem Gorlewskim. To takie „kukułcze jajo”, które Pan zostawia swojemu następcy. Podpisanie umowy na 7 lat to chyba jakiś celowy wybieg żeby zabezpieczyć tego Pana przed zwolnieniem. Jakie skutki będą za tym szły jeżeli ten Pan zostanie zwolniony prędzej?

Radny Józef Wieczorek powiedział, że wydzierżawienie gruntów pod boisko w Broniewie to zła droga. Uważa, że powinno się te grunty kupić dlatego, że jeśli wieś Broniewo czy Urząd będą chcieli coś zainwestować, to będąc właścicielem gruntów można występować o wsparcie finansowe.

Radna Hanna Czelińska poprosiła o rozszerzenie informacji dot. dzisiejszego spotkania odnośnie KPWiK w Szubinie oraz chciałaby zapytać o zarządzenie odnośnie nagród dla instytucji kultury. Czy my mamy aż tyle pieniędzy na te nagrody?

Radna Irena Dondziak powiedział, że ma niedosyt co do informacji odnośnie działalności pana Wójta. Rzuca Pan hasłami i mało wiemy odnośnie tego co Pan Wójt zrobił. Chciałaby wiedzieć odnośnie drogi czy były przetargi, kto wygrał, kiedy zacznie się budowa tej drogi. Następna sprawa market- o co tu chodzi? Pan Wójt powinien konkretnie powiedzieć o jaki market chodzi. Sprawa ścieków. Były jakieś spotkania. Nie wiemy czego dotyczyły i jakie są ustalenia. Enea- też nie wiem o co chodzi. Proponuje też żeby przed sesją dawać radnym wykaz zarządzeń, żeby wiedzieli o co chodzi. Pytanie o co chodzi z wynajmem sali nr 1. Czy Urząd może wynajmować salę? Następna sprawa to zarządzenie odnośnie sprzedaży naszych działek. Czy nie powinno być najpierw uchwały?

Wójt udzielił następujących odpowiedzi:

– odpowiedź na pytanie pana radnego Cebuli: to określa ustawa, że na 7 lat. To jest dyrektor. Został powołany i może też zostać odwołany na takich samych zasadach jak teraz pani Hass.

– boisko w Broniewie to jest rzeczywiście trudny temat. Ja tutaj się przychylę do woli mieszkańców. Pierwsze nasze rozmowy były z właścicielem tego gruntu. Nie zawsze, tym bardziej jak jest trzech właścicieli, chcą sprzedać. Mamy jakąś działkę gminną, ale ona jest tak oddalona od wioski, ze jakby tam zbudować to boisko, to nikt by tam nie chodził. Przychyliłem się do woli mieszkańców. Nie lubię takich rozwiązań, bo te 10 lat szybko minie. Nie ma innego rozwiązania i to było wypracowane na zasadzie mniejszego zła.

– pani radna Dondziak – nie chodzi o to żeby coś ukrywać. Sporządzam to równoważnikami zdań właśnie po to żeby domówić. Co do istotnych tematów czekam na pytania. Padło pytanie dot. marketu „Dino”. Do Urzędu przyjeżdżają różni przedstawiciele firm. Po części jest to w dobrym guście, że jeżeli ktoś się przygotowuje do jakiejś inwestycji to do gospodarza się przyjeżdża i mówi o planach. Pan Miłosz Małkowski pracuje w firmie „DINO POLSKA”. Przyjechał poinformować, że zakupili ziemię i planują otworzyć supermarket. Postanowiłem o tym poinformować ponieważ jest to pierwszy z takich sieciowych marketów. Ludzie pytali czemu w Sadkach nie ma np. „Biedronki”. Nie zależy to od Wójta. Poinformował też, że grunt kupił od osoby prywatnej i prawdopodobnie we wrześniu będą mieli już pozwolenie na budowę, jeżeli wszystko dobrze pójdzie w Starostwie. 4 miesiące będzie trwał okres budowy i w styczniu planują otworzyć.

Radna Irena Dondziak zapytała czy społeczeństwo o tym wiedziało. Chodzi jeszcze o to jaki zysk będziemy mieli z tego marketu. W centrum Sadek mamy dużo działalności gospodarczej handlowej, prywatnej, z której mamy zyski. Podatek płacą do Urzędu. W różnych sprawach nas wspierają. Z tego marketu co będziemy mieli?

Wójt, powiedział że pani Radna w tej chwili zadaje pytanie jakby był inwestorem i to był jego pomysł. Pani Radna w tym co mówi twierdzi, że Wójt ma na to wpływ. Jeśli ktoś tu znajdzie lokal i będzie chciał otworzyć działalność to nie mam na to wpływu. Tylko informuję, bo często społeczeństwo zadaje pytanie czy taki market będzie. Mówię o tym żeby radni i sołtysi to przekazali, bo tym się ludzie interesują.

Zastępca Wójta Piotr Hemmerling powiedział, działka, na której ma zafunkcjonować ten market została sprzedana przez mieszkańców Sadek. Sprzedali tą działkę inwestorowi, czyli otworzyli pole do tworzenia tego marketu. Warunki zabudowy zostały wydane na tych mieszkańców Sadek, którzy następnie scedowali na rzecz tej „sieciówki”. Nie mamy żadnego wpływu na to. Inwestorów witamy z radością, bo oni przydają podatków. Dyskusję czy ta akurat działalność jest akceptowalna zostawmy społeczeństwu.

Wójt odniósł się do tematu podpisywania umowy, o który pytała radna Dondziak. Powiedział, że o drogach, o planowanych inwestycjach mówi się na bieżąco od paru miesięcy. Będą realizowane dwie drogi. Jest to Samostrzel-Łodzia. Dzisiaj z panem Skarbnikiem podpisaliśmy umowę. Był przetarg na tą drogę. 7 firm startowało. Droga była wyceniona na prawie 1.600.000 zł. Po przetargu wyszło ok. 890.000 zł. Ta droga jest finansowana w prawie 64 %  z PROW. Resztę powinniśmy my dołożyć z gminy, ale doszliśmy do porozumienia z Nadleśnictwem w Szubinie. To 36 % naszego wkładu zostało podzielone i połowa jest po stronie Urzędu, a połowa po stronie Nadleśnictwa Szubin. Droga prowadzi przez las. Leśnictwo ma tam punkt zrębu i też będą jej używać. Będzie to droga z betonu bitumicznego. Będzie wyznaczona ścieżka rowerowa i prowadzimy rozmowy żeby zrobić punkt wypoczynku dla pieszych i rowerzystów. Kolejna część drogi, którą zaplanowaliśmy na ten rok to Radzicz-Dębionek. Myślę, że 1/3, a może więcej uda się nam zrobić. Te inwestycje są z dofinansowaniem. Te umowy inwestycyjne są podpisywane w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu i musimy tam dojechać. Co do innych inwestycji, które w tym momencie realizujemy, to ewentualnie przedstawimy na piśmie jak wróci pani Kierownik Michalina Zygmunt. W załączniku do budżetu to pani Radna też znajdzie. Pani Radna poruszyła też sprawy dot. wynajmu pomieszczeń. Niedawno była dyskutowana kwestia podwyżki za świetlice wiejskie. Myślałem, że ma Pani świadomość, że wynajmuje się za z góry ustalone stawki i tak robimy. Te stawki poszły nieco do góry, ponieważ jest to mienie gminne a są firmy, które potrzebują różne sale. Dlatego jest ta sama forma opłaty jak za świetlice wiejskie. Odnośnie KPWIK Szubin moje zdanie Państwo znacie. Znacie też zdanie Burmistrza Napierały i Burmistrza Szarugi. Nie wiem czy znacie też zdanie pana Michalaka. Pozycja Sadek w spółce KPWiK w Szubinie jest pozycją marginalną i powodującą to, że Szubin sobie dobrze z nas, z mieszkańców żyje. To Wy płacicie te pieniądze, których nie płacą mieszkańcy Szubina. Dla mnie gwarantem na to, że nie będziemy traktowani marginalnie pod kątem inwestycyjnym oraz wysokości cen ścieków jest wyjście z tej spółki. Nakło i Kcynia też tak twierdzą. W Nakle jednogłośnie Rada dała legitymację Burmistrzowi żeby odejść z tego chorego układu, na którym każda z tych gmin traci. Ja nie mam takiego komfortu, natomiast mam prawo skutecznie walczyć o wyjście. Jeżeli oni nie chcą się zgodzić, to nastąpi to drogą sądową. Burmistrz Michalak przybył do mnie dwukrotnie. Dzisiaj chciał się spotkać po to żeby nas namówić żeby doszło do Walnego Zgromadzenia Wspólników. Wcześniej został wyznaczony termin Walnego Zgromadzenia na 16 czerwca, na godz. 1300. Gdybyśmy z Burmistrzem Napierałą się pojawili i doszłoby do tego, wówczas byłaby wymagana ilość głosów żeby zrobić zmiany w spółce. To byśmy mieli „pozamiatane”. Strategia jest teraz taka, że nie dopuszczamy do Walnego Zgromadzenia, a wysyłam Mecenasa z pełnomocnictwem, bo nie mamy reprezentanta w Radzie Nadzorczej, bo zostaliśmy tego pozbawieni. Taki ktoś byłby niewygodny.

Radna Hanna Czelińska powiedziała, że pan Wójt cały czas mówi, że chce wyjść z tej spółki. Żeby wyjść ze spółki to są ogromne koszty. Jako Rada nie mamy przedstawionych żadnych argumentów na piśmie ile będzie kosztowało wyjście ze spółki i jakie poniesiemy koszty. Co nas mieszkańców obchodzi jakie plany ma pan Wójt skoro samoistnie wejdzie uchwała o wodzie. My jako mieszkańcy będziemy płacić więcej za wodę i ścieki, tylko przez to, że pan Wójt nie zgadza się ze spółką w Szubinie. Gdyby pan Wójt był obecny na Zgromadzeniu Wspólników, to moglibyśmy odebrać dywidendę za rok ubiegły w kwocie 60.000 zł. My jako Rada Gminy moglibyśmy wprowadzić uchwałę o dopłacie do wody i ścieków. Jako mieszkańcy nie mamy teraz z tego faktu nic, tylko od lipca będziemy płacić więcej za wodę i ścieki przez to, że pan Wójt nie reprezentował naszej gminy.

Wójt odpowiedział, że takie ma stanowisko, do tego ma prawo i nie jest to tylko jego wola. To jest również wola Burmistrza Napierały. On też twierdzi, że jest krzywdzony przez KPWiK w Szubinie.

Radna Hanna Czelińska zapytała, gdzie jako Rada Gminy mają coś udokumentowane na papierze, że jeśli wyjdziemy ze spółki to nasze opłaty za wodę i ścieki będą niższe niż mamy obecnie. Proszę o pokazanie dokumentu.

Wójt odpowiedział: Niech Pani mi udokumentuje, że będzie Pani płaciła mniej jeżeli zostaniemy w tej spółce i jeżeli pójdziemy na Zgromadzenie Wspólników. Niech Pani pokaże dokumenty.

Radna Hanna Czelińska powiedziała, że spółka obliczyła pieniądze z amortyzacji i opłata byłaby niższa. Gdybyśmy zrobili dopłatę 1,50 zł też będziemy płacić mniej. Pan Wójt nie będąc na Zgromadzeniu Wspólników nie dopuścił do tego żebyśmy podjęli uchwałę o dopłacie. Ona udokumentowała, a teraz Wójt niech udokumentuje.

Wójt odpowiedział, że nie widzi żadnych dokumentów.

Radna Hanna Czelińska powiedziała, że tłumaczy panu Wójtowi. Przecież przyszedł wniosek na ręce pana Wójta ze spółki w Szubinie. Wniosek taryfowy, gdzie były zawarte taryfy. Taryfy były niższe niż w roku ubiegłym. Gdyby pan Wójt był na Zgromadzeniu Wspólników, gdyby gmina odebrała 60.000 zł, które powinny wrócić do naszego budżetu, to z tych pieniędzy moglibyśmy zrobić dopłaty. Tak., że ona przedstawia fakty.

Wójt odpowiedział, że miał pełnomocnika. Powiedział też, że walczy o to żeby płacić mniej, a pani Radna walczy o pozór tego i dla części społeczeństwa.

Radna Czelińska powiedziała, ze pytała jeszcze o zarządzenie odnośnie nagród.

Wójt odpowiedział, że to jest też ustawowo określone.

Sekretarz Gminy Renata Jesionowska-Zawieja odpowiedziała, że do tej pory nagrody były wypłacane. Najpierw w wysokości 8,5 % wynagrodzenia rocznego jako tzw. „trzynastki”. Przy czym nie było uregulowań prawnych, tylko instytucje kultury jako jednostki posiadające osobowość prawną miały te zapisy w swoich regulaminach wynagradzania, co jest niezgodne z ustawą o wynagrodzeniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi. W  jednym z artykułów jest zobowiązanie wójta, burmistrza, prezydenta do sporządzenia takiego zarządzenia określającego zasady przyznawania nagród dla dyrektorów instytucji kultury.

  1. 6

Zgłoszono następujące wnioski i interpelacje:

Radny Andrzej Cebula:

– na sesji 25 maja pytałem pana Wójta o koszt audytu przeprowadzonego w bibliotece oraz o uprawnienia pani Iwony Biniak żeby prowadzić bibliotekę. Pan Wójt stwierdził, że odpowiedź

otrzymam na piśmie. Do tej pory tej odpowiedzi nie otrzymałem i śmiem sądzić, że to jest lekceważenie mnie, funkcji radnego.

– odczytał pismo skierowane do Wójta Gminy Sadki dot. udziału Wójta w Zgromadzeniu Wspólników KPWiK w Szubinie ( pismo w załączeniu do nin. protokołu).

Radna Irena Dondziak:

– interpelacja dot. przywrócenia działalności posterunku policji w Sadkach. Mając na uwadze dobro naszego społeczeństwa i zapewnienie bezpieczeństwa i bezpośredniego całodobowego kontaktu  proszę o poczynienie starań zapewniających przywrócenie do działalności posterunku policji w Sadkach. Z zapewnień i wystąpień szefa MSWiA wynikało, że przywróci do swej działalności ok. 100 posterunków policji. Korzystając z tej okazji musimy zrobić wszystko by nasz posterunek przywrócić do pracy chcąc zachować bezpieczeństwo w naszej gminie i zapewnienie bezpośredniego kontaktu z posterunkiem na terenie naszej gminy, a nie poza nią w miejscowości oddalonej ok. 15 km. Jesteśmy gmina liczącą ok. 7200 mieszkańców i nauczeni byliśmy, że posterunek policji w Sadkach istniał od zawsze, a bynajmniej od lat 60-tych.

– następna interpelacja dot. odbywania „Nocy Świętojańskiej” na boisku sportowym w Sadkach. Myślę, że nie odzwierciedliło to klimatu imprezy, która zawsze odbywała się przy rzece Rokitka. Tam miał być amfiteatr. Stoją tam dwa urządzenia zabawowe dla dzieci, które praktycznie architekturę tego miejsca zepsuły. Proszę, aby przywrócić dawną działalność tego miejsca. Tym bardziej, że jest to blisko przy rzece i rodzice boją się o bezpieczeństwo dzieci. Urządzenia, które tam są to są bez przerwy dewastowane.

Radna Hanna Czelińska:

– chciałabym zapytać pana Wójta czy jest już wyznaczony następny termin Zgromadzenia Wspólników spółki w Szubinie i czy pan Wójt zamierza nas tam reprezentować?

– czy została już rozstrzygnięta sprawa w prokuraturze przeciwko KPWiK w Szubinie i jak ta sprawa się zakończyła?

– czy zostały przyjęte sprawozdania finansowe GOK i GBP, bo jak wiadomo powinny być przyjęte do końca czerwca?

– pytanie odnośnie drogi Samostrzel-Łodzia. Czy w planach jest ujęty pas pieszo-rowerowy, a jeśli nie czy to by można uwzględnić?

– poruszyła problem studzienek deszczowych w miejscowości Sadki na drogach gminnych i na drogach powiatowych, gdyż podczas ostatnich ulew te studzienki nie były w pełni drożne,

– chciałaby zapytać o umorzenie: ile było, jakie kryteria i jak jest całkowita kwota umorzeń, których pan Wójt udzielił?

– pytanie do pana Skarbnika z jakich działów zostały wzięte środki finansowe na wynagrodzenie dla byłej pani Dyrektor, dla obecnego pana Dyrektora i dla pani Dyrektor GOK, która zastępowała byłą panią Dyrektor i jaka to jest kwota?

– chciałaby też zapytać o wykształcenie, życiorys zawodowy i na jaki etat został zatrudniony obecny pan Dyrektor GBP. Kiedyś zapytała o zwalnianie i zatrudnianie nowych pracowników, to pan Wójt stwierdził, że będzie się kierował lojalnością, ale też i wyksztalceniem zawodowym.

Radny Jacek Smażyk:

– zobaczył, że szykują się zmiany dot. naszego leśnika. Czy nam jest potrzebny na pełen etat leśnik i dlaczego jest ta zmiana w tym momencie?

Radny Andrzej Cebula zapytał kim dla Urzędu jest pani Wiaderek.

Przewodnicząca Rady Gminy Barbara Gajewska zapytała co pan Krakowski jako Likwidator w  chwili obecnej robi i na jakim etapie jest sprawa likwidacji. Co się dzieje ze sprzętem medycznym złożonym w Bninie? Uważamy, że są to zmarnowane pieniądze.

Wiceprzewodniczący Rady Andrzej Niedbała powiedział, że 17 czerwca br. miały miejsce mocne opady deszczu i burza. W czasie tej burzy drzewo w Mrozowie na wysokości kaplicy przewróciło się na drogę krajową nr 10. Tak samo słup elektroenergetyczny. Droga krajowa była zablokowana przez ponad godzinę. W tym czasie tiry i inne pojazdy przemieszczały się po drogach gminnych w Mrozowie. To co się stało z tymi drogami można zobaczyć. Są rozjechane, dziura na dziurze, zwłaszcza przy zjeździe z drogi krajowej i przy przepompowni ścieków. Bardzo proszę o naprawienie tego.

Radna Maria Orłowska:

– podziękowała Przewodniczącej Rady, że poruszyła sprawę likwidacji i zapytała czy Gminna Przychodnia jest wykreślona z KRS,

– powiedziała, że popiera panią Dondziak odnośnie przywrócenia posterunku w Sadkach,

– powiedziała też, że jeśli chodzi o zabytki cały czas trwa korespondencja konserwatorów z naszą gminą. Zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie wpisania do rejestru zabytków trzech grobów, natomiast mauzoleum Robowskich wymagało dodatkowych wypisów z ewidencji gruntów, z księgi wieczystej i to wszystko zrobiła. Prosi pana Skarbnika, że jak będą w rejestrze to będą pieniądze na ich odnowienie.

– pan Wójt przed wyborami obiecywał wszystkim, że stanowiska pracy będą nie dosyć, że zachowane, ale obsadzone naszymi ludźmi. Niestety dzieje się wszystko odwrotnie i ludzie mają wielkie pretensje, że mając tutaj dobrych pracowników Pan Wójt ich wymienia na innych.

– powiedziała, że podczas kwalifikacji 30 maja usłyszała, że pan Andrzej Gorlewski ma po prostu przewód doktorski dopiero otwarty, a w gazecie „Powiat” nr 24 życiorys Pana wygląda tak, że Pan skończył te studia doktoranckie, że Pan ma plany nie z tej ziemi jeśli chodzi o naszą gminę. Przecież uniwersytet trzeciego wieku jest w Nakle i to wystarczy. Jak te błyskotliwe życiorysy mają się do prawdy o Panu? Niech Pan nam prawdę o sobie opowie.

 

 

  1. 7

Przewodnicząca Rady Gminy odczytała przekazaną przez NZOZ Medicus sp. z o.o. informację dot. prowadzonej działalności leczniczej na terenie Gminy Sadki.

Nie zgłoszono pytań i uwag.

  1. 8

Przewodnicząca Rady poprosiła panią Sekretarz o wprowadzenie do tematu dot. informacji o złożonych petycjach. Jednocześnie poinformowała, że do Rady Gminy żadna petycja nie wpłynęła.

Sekretarz Gminy Renata Jesionowska-Zawieja powiedziała, że we wrześniu 2015 roku weszła w życie ustawa o petycjach. Opracowane zostały wzory wniosków, które są dostępne na stronie internetowej gminy. Ta ustawa obliguje w art. 14 żeby organ rozpatrujący petycje składał w terminie do 30 czerwca danego roku informację o liczbie złożonych petycji, przedmiocie i sposobie rozpatrzenia. W ubiegłym roku nie wpłynęła ani na ręce organu stanowiącego czyli Rady Gminy, ani na ręce organu wykonawczego Wójta żadna petycja.

Nie zgłoszono pytań i uwag.

  1. 9 a

W związku z tym, że projekt uchwały w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla inwestycji celu publicznego w zakresie lokalizacji dwutorowej linii elektroenergetycznej 400 kV Bydgoszcz Zachód – Piła Krzewina na odcinku położonym w terenie gminy Sadki był szczegółowo omawiany na posiedzeniu Komisji stałych, Przewodnicząca Rady Gminy zaproponowała, aby zadawać ewentualne pytania pani Katarzynie Kominiak oraz przedstawicielom inwestora.

Nie zgłoszono pytań i uwag.

Wiceprzewodniczący Rady Gminy Andrzej Niedbała odczytał projekt uchwały w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla inwestycji celu publicznego w zakresie lokalizacji dwutorowej linii elektroenergetycznej 400 kV Bydgoszcz Zachód – Piła Krzewina na odcinku położonym w terenie gminy Sadki.

Do przedstawionego projektu uchwały nie zgłoszono zastrzeżeń.

Uchwała Nr XXII/37/2016 została przyjęta jednogłośnie: 14 głosów za, 0 przeciwnych, 0 wstrzymujących się (uchwała w załączeniu).

  1. 9 b

Przewodniczący Komisji Statutowej Jacek Smażyk dokonał wprowadzenia do tematu przyjęcia Statutu Gminy. Podziękował członkom Komisji, osobom biorącym udział w przygotowaniu tego projektu oraz radnym, którzy uczestniczyli w ostatnim posiedzeniu Komisji Statutowej i wnieśli swoje propozycje do tego projektu.

Przewodnicząca Rady Barbara Gajewska poinformowała o przebiegu prac nad projektem Statutu oraz powiedziała, że głos mieszkańcom na sesji będzie udzielany. Prosi jednak o rzeczowe wypowiedzi i zgłoszenie chęci zabrania głosu przed sesją.

Nie zgłoszono pytań i uwag.

Wiceprzewodniczący Rady Gminy Andrzej Niedbała odczytał projekt uchwały w sprawie uchwalenia Statutu Gminy Sadki.

Do przedstawionego projektu uchwały nie zgłoszono zastrzeżeń.

Uchwała Nr XXII/38/2016 została przyjęta jednogłośnie: 14 głosów za, 0 przeciwnych, 0 wstrzymujących się (uchwała w załączeniu).

  1. 9 c

Skarbnik Gminy Maciej Maciejewski przedstawił proponowane zmiany w budżecie gminy na 2016 rok.

 

Radna Hanna Czelińska zapytała  o zmiany w dziale: gospodarka komunalna paragraf 4010 tj. wynagrodzenia osobowe pracowników.

Skarbnik Gminy Maciej Maciejewski odpowiedział, że są to zmiany typowo porządkowe dot. gospodarki odpadami. Jest to przeniesienie wydatków z usług na paragrafy płacowe, ponieważ goniec wykonuje pracę, którą wykonywała poczta.

Wiceprzewodniczący Rady Gminy Andrzej Niedbała odczytał projekt uchwały w sprawie wprowadzenia zmian do budżetu Gminy Sadki na 2016 rok.

Do przedstawionego projektu uchwały nie zgłoszono zastrzeżeń.

Uchwała Nr XXII/39/2016 została przyjęta: 13 głosów za, 0 przeciwnych, 1 wstrzymujący się (uchwała w załączeniu).

  1. 9 d

Skarbnik Gminy Maciej Maciejewski przedstawił proponowane zmiany w WPF.

 

Nie zgłoszono pytań i uwag.

Wiceprzewodniczący Rady Gminy Andrzej Niedbała odczytał projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Sadki na lata 2016-2024.

Do przedstawionego projektu uchwały nie zgłoszono zastrzeżeń.

Uchwała Nr XXII/40/2016 została przyjęta: 13 głosów za, 0 przeciwnych, 1 wstrzymujący się (uchwała w załączeniu).

  1. 9 e

Sekretarz Gminy Renata Jesionowska-Zawieja przedstawiła projekt uchwały w sprawie uchylenia uchwały w sprawie zarządzenia poboru podatku rolnego, leśnego, od nieruchomości i od posiadania psów w drodze inkasa.

 

Nie zgłoszono pytań i uwag.

Wiceprzewodniczący Rady Gminy Andrzej Niedbała odczytał projekt uchwały w sprawie uchylenia uchwały w sprawie zarządzenia poboru podatku rolnego, leśnego, od nieruchomości i od posiadania psów w drodze inkasa.

Do przedstawionego projektu uchwały nie zgłoszono zastrzeżeń.

Uchwała Nr XXII/41/2016 została przyjęta: 13 głosów za, 0 przeciwnych, 1 wstrzymujący się (uchwała w załączeniu).

  1. 10

Przewodnicząca Rady Gminy Barbara Gajewska otworzyła dyskusję i poprosiła o składanie wolnych wniosków.

Pełnomocnik Prezydenta Bydgoszczy ds. metropolii Łukasz Krupa przedstawił propozycję przystąpienia do Stowarzyszenia „Metropolia Bydgoszcz”. Przedstawił zadania i cele nowego stowarzyszenie oraz zasady jego działania oraz zasady płacenia składek.

Wójt powiedział, że wcześniej miał stosunek do metropolii dość obojętny. Teraz, kiedy składka ma być tak mała jest jak najbardziej za. Dobrze by było wdrożyć taką uchwałę i podjąć te działania.

Przewodnicząca Rady przeprowadziła głosowanie. Za przystąpieniem do Stowarzyszenia „Metropolia Bydgoska” głosowała 12 radnych, głosów przeciwnych – 0 i głosów wstrzymujących się – 2.

Sołtys Wojciech Frąckowiak:

– pytanie do pani Przewodniczącej o nowy Statut, bo tutaj jest, że sołtys może zabierać głos na sesji, a nie jak do tej pory po sesji. Czy od przyszłej sesji sołtysi będą mogli zabierać głos w czasie sesji?

– powiedział, że trochę nie podoba mu się podejście radnej Hanny Czelińskiej. Chodzi o to, że zamartwiła się o dopłaty do ścieków, ale na terenie gminy Sadki jest masa ludzi, którzy mają szambo. O tych ludzi jakoś nikt się nie martwi, tylko o dopłaty do ścieków.

Przewodnicząca Rady odpowiedziała, że do tej pory sołtys zawsze mógł zabierać głos na sesji, tylko nie wtedy kiedy jest głosowanie uchwał.

Radna Hanna Czelińska odpowiedziała, że zamartwiła się o tych mieszkańców dlatego, że te pieniądze, które wpływają do Szubina, to właśnie wpływają od tych mieszkańców, którzy płacą opłaty za kanalizację. My mając kanalizację płacimy większe opłaty. Osoby, które nie mają kanalizacji nie płacą większych opłat. I te pieniądze w postaci dywidendy wracają z powrotem do Urzędu Gminy.

Wójt powiedział, że to jest całkowita nieprawda. Pieniądze są od wody i kanalizacji. Celowo pani Radna wprowadza w błąd.

Radna Hanna Czelińska powiedziała, że ma takie wiadomości i nikogo nie chce celowo okłamywać, albo wprowadzać w błąd.

Wójt powiedział, że dywidenda to jest to co jest wyrobione przez spółkę. Spółka po części odbiera ścieki (1/3), ale wodę sprzedaje dla całej gminy. W związku z tym na tą dywidendę składają się opłaty od osób z całej gminy, a Pani w tej chwili twierdzi, że tylko tych, którzy płacą za ścieki. W związku z tym wprowadza Pani w błąd.

Radna Hanna Czelińska powiedziała, że nie wprowadza ludzi w błąd. Skoro my mamy kanalizację to prawda jest taka, że płacimy więcej pieniędzy do spółki. Ci co nie mają kanalizacji ponoszą koszty wywozu szamba, ale nie wpłacają takiej ilości pieniędzy do Szubina jak ci co mają kanalizację.

Wiceprzewodniczący Rady Andrzej Niedbała zgłosił prośbę, żeby ponowić monit do Zarządu Dróg Powiatowych, bo zgłaszał uszkodzenie lustra, które było zamontowane na skrzyżowaniu drogi gminnej z drogą powiatową na Kraczki. Pan Lamprecht obiecał, że to zrobi, ale do tej pory nie zrobił więc prosi żeby Urząd wystąpił z takim monitem.

Przewodnicząca Rady Barbara Gajewska:

– chciałaby zgłosić ciągłe awarie oświetlenia ulicznego w Samostrzelu. Znów od kilku dni nie działa oświetlenie w połowie wsi. Mamy opłaty za konserwacje i prosi żeby naciskać o naprawę.

– prośba do Radnego Powiatowego o uwzględnienie w wydatkach budżetowych i naprawę drogi powiatowej w Samostrzelu.

Wójt odpowiedział, że ta wizyta, która będzie w przyszłym tygodniu będzie dotyczyła nie tylko ewentualnej rozbudowy tej sieci, która w tej chwili jest, ale również będzie to związane z konserwacją.

Radny Tadeusz Chojnacki podziękował Referatowi Inwestycji, który w grudniu 2015 r. wysłał trzy  wnioski do Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie w sprawie przyznania pieniędzy na remont mogił na cmentarzu w Dębowie. Rada przyznała pieniądze na jeden grób. Kwota opiewa na 6 tys. zł. Prosi jeszcze Referat Promocji żeby w grudniu ponowił te dwa wnioski o następne groby.

  1. 11

Wójt udzielił następujących odpowiedzi na zgłoszone wnioski i interpelacje:

– pytanie radnego Cebuli dot. uprawnień dyrektora – jeśli chodzi o uprawnienia to mówiłem o tym. Nie reguluje tego ustawa. Jest to na zasadzie takiej umowy jak menadżerska. Nie każdy dyrektor szpitala musi być lekarzem i najczęściej nie jest. Nie każdy dyrektor szkoły musi być nauczycielem.

Kolejna sprawa to nie jest audyt i też odpowiadałem na ostatniej sesji. To jest kontrola wewnętrzna, która jest wynikiem kontroli zarządczej i to na nas nakłada ustawa.

– pytanie o uczestnictwo w Walnym Zgromadzeniu Wspólników – kwestia polega na tym, że nie uczestniczę w takich akcjach, o których jestem przekonany, że zaszkodzą finansom mieszkańców i gminy którą zarządzam. Gdyby pani radna Czelińska, pan radny Cebula chcieli dążyć do wiedzy, to byście przyszli i byśmy przeprowadzili dialog. Nie interesujecie się za bardzo tym jakie konsekwencje dla mieszkańców gminy Sadki było by dopuszczenie dzisiaj do tego żeby Walne Zgromadzenie Wspólników się odbyło. Nie wiecie, bo nie chcecie wiedzieć. A to jest przykre. Żeby wysuwać tak daleko idące wnioski trzeba mieć wiedzę, która jest ogólnie dostępna. Nie macie pojęcia na temat działania spółek handlowych. Zastanawia dlaczego z taką determinacją dzisiaj walczycie o to żeby mieszkańcy Sadek więcej płacili.

– pani radna Czelińska szuka złotówki wszędzie. Dzisiaj widziałem, że nie była Pani specjalnie za tym żeby odbierać inkaso. Być może dlatego Pani postawa jest tak agresywna. Może Pani po prostu zapomniała o tym, że od 2011 r. do 2016 r. z tyt. inkasa pobrała pani dokładnie 26.727 złotych. Ja wiem, że jeżeli się komuś odbiera kasę, chociaż to nie jest odbieranie. To jest szukanie właśnie oszczędności. Niepotrzebny jest ten zamęt wokół KPWiK. Przyszło zaproszenie na następne Walne bo Prezes Badura zrobi wszystko żeby jeszcze pognębić w większych cenach gminę Sadki.  Nie będę na Walnym Zgromadzeniu Wspólników. Wyślę reprezentanta, zresztą tak większość wspólników robi, bo się wysyła profesjonalistę z jednym głosem.

Odpowiem na pytanie kim jest pani Mecenas Barbara Wiaderek. Gminę obsługuje Kancelaria Adwokacka KBW, czyli Kancelaria Adwokacka pani Barbary Wiaderek wraz z jej wspólnikami.

Radny Andrzej Cebula powiedział, że wie, że w którejś ze spraw pełnomocnikiem Urzędu do reprezentowania Urzędu na zewnątrz był pan Mecenas Fuja. Dziwie się, że raz nas reprezentują pan Mecenas Fuja, raz pani Wiaderek.

Adwokat Krystian Fuja powiedział, że to jest konsorcjum.

Wójt powiedział, że bardzo żałuje, że pani radna Czelińska i pani Dondziak pytają o drogi, które są budowane. Ja tłumaczę jak będzie budowana droga, co do której dzisiaj podpisałem umowę i za chwilę otrzymuję pytanie. Powiedziałem, że tam będzie ścieżka rowerowa. Jeżeli chodzi o studzienki to nie do nas pytanie, bo przy drogach gminnych nie ma żadnej studzienki.

Dyrektor GBP Andrzej Gorlewski powiedział, że jego nazwisko stało się ostatnio popularne, ale nie w kontekście takim którym byłby zainteresowany. Jestem dyrektorem. Zostałem powołany 10 czerwca. Dochodzą do mnie głosy, że wielu z Państwa ma wątpliwości co do moich kompetencji i kwalifikacji. Na stanowisko dyrektora niekoniecznie musi zostać wybrany człowiek z wykształceniem typowo bibliotecznym. Jeden z panów Radnych zasugerował żebym zaprezentował swoje świadectwa. Nie wiem czy ustawodawca przewiduje taką kontrolę. Odpowiednie świadectwa mam. Mam wykształcenie wyższe, magisterskie w zakresie teologii i ukończyłem studia doktoranckie. To odpowiedź do pani Orłowskiej, która nie rozróżnia pewnych kwestii. Ukończenie studiów nie oznacza tytuł doktora. Obroniłbym ten tytuł już dawno. Z prozaicznej sprawy wynika ta jakby opieszałość, a mianowicie nie było mnie po prostu na to stać. Dlatego jestem tutaj żeby zarobić na tą obronę. Odnośnie sprawy moich kosmicznych pomysłów. Był taki filozof Heraklit z Efezu, który powiedział: „wszystko płynie”. Po trzech tygodniach pracy w bibliotece w Sadkach stwierdzam, że gość nie miał racji. Czas w bibliotece w Sadkach się zatrzymał. Mam wypisane działania, które podjąłem, ale to przy innej okazji. Jeśli ktoś będzie zainteresowany tym jakie mam plany to zapraszam do siebie.

Wójt powiedział, że jeżeli chodzi o plany to proponuje, że jak już pan Dyrektor będzie miał przygotowane to spotkamy się z radnymi i przedstawi Pan swoją koncepcję.

Radna Maria Orłowska powiedziała, że te wszystkie plany i życiorys już w gazetach jest. Pan odpowiedział, że ma otworzony przewód doktorski, a tu już jest pan doktorem.

Dyrektor Gorlewski powiedział, że pani Orłowska popełnia kardynalny błąd przeinaczając jego wypowiedź w prasie. Prosi żeby przeczytać artykuł jeszcze raz i odnieść się w sposób rzeczywisty do treści. Ukończenie studiów nie oznacza tytułu doktora. Było pytanie o Uniwersytet Trzeciego Wieku. Zgłosiłem taki pomysł i będę stał na stanowisku, że jest to inicjatywa bardzo cenna. Jest to forma aktywizacji osób, które z różnych przyczyn są skazane na marginalizację w społeczeństwie. Na okres przejściowy utworzymy klub seniora i zobaczymy jak to będzie funkcjonowało. Jest wyznaczona jedna z pracownic, która będzie to koordynowała. Będzie zdobywała środki i życzliwość społeczeństwa. Te środowiska, w których badaliśmy zapotrzebowanie na taką formę aktywizacji wyrażają pozytywną opinię. Zaprasza do zaglądania na stronę internetową biblioteki, która będzie modyfikowana i aktywizowana.

Radna Maria Orłowska powiedziała, że pan Dyrektor ma wyksztalcenie teologiczne, a mieliśmy pracownika z wyksztalceniem typowo bibliotecznym.

Dyrektor Andrzej Gorlewski powiedział, że ma studia teologiczne na poziomie studiów magisterskich, doktoranckie z filozofii oraz trzy dyplomy studiów podyplomowych: z bibliotekoznawstwa, oligofrenopedagogiki oraz zarządzanie i ewaluacja projektami.

Radna Hanna Czelińska powiedziała, że pytała o życiorys zawodowy i na jaki etat pan Dyrektor został zatrudniony.

Wójt odpowiedział, że na cały etat z dużo mniejszą pensją niż miała poprzednia pani Dyrektor.

Radny Kazimierz Kowalewski zwrócił się do pana Wójta odnośnie inkasa. Powiedział, że pan Wójt zamyka drogę pewnej grupie ludzi, którzy byli przyzwyczajeni, mieli swoją drogę i byli obsłużeni jak trzeba. Pan zabrał teraz to miejsce, gdzie mogli płacić podatki.

Przewodnicząca Rady Barbara Gajewska powiedziała, że to było wypracowane na spotkaniu sołtysów.

Sołtys Ewa Malak powiedziała, że to sołtysi zdecydowali. Miało to być już od września. Ona osobiście wyszła z inicjatywą żeby mieszkańców przyzwyczaić i żeby uchwała weszła w życie od 1 stycznia. Wszyscy tak zdecydowali, bo to jest wygodnie. Fakt jest, że jest to kontakt z ludźmi. Na początku też była za tym żeby zbierać. I tak już jest połowa inkasa zabrana przez śmieci, gdzie mieszkańcy płacą w Urzędzie Gminy. Skoro jeżdżą i płacą inne opłaty, to my nie widzieliśmy absolutnie przeszkód żeby z tego zrezygnować i co ma się łączyć z oszczędnościami.

Wójt powiedział, że są też opłaty za śmieci, których sołtysi nie zbierają i okazuje się, że jest to problem rozwiązany. Jeszcze miałoby to sens, o czym mówiłem i proponowałem, na wioskach wszystkich poza Sadkami. W Sadkach nie miało to żadnego uzasadnienia, ponieważ po jednej i po drugiej stronie „dziesiątki” są dwa punkty kasowe, w których nie ma dodatkowych opłat, czyli kasa w Urzędzie i w Banku Spółdzielczym.

Zastępca Wójta Piotr Hemmerling powiedział, że na posiedzeniu Komisji z jego ust i ust pana Skarbnika padło zapewnienie, że w momencie kiedy będzie zapadalność rat podatków, to pan Wójt zadeklarował, że przedłuży godziny otwarcia kasy.

Radna Irena Dondziak powiedziała, że sołtysi wypowiedzieli się, ale zapomnieli o ludziach starszych, którzy nie mają jak dotrzeć do Urzędu i to wytkną na pierwszych zebraniach. Druga sprawa to określił pan Wójt jaką kwotę pani Czelińska zarobiła, to trzeba było o wszystkich sołtysach powiedzieć, bo każdy sołtys zarobił. Nikt nie robił tego za darmo. To zależało od tego kto przyszedł i wpłacił, bo nikogo nie zmuszała żeby u niej płacił. Też musiała roznieść nakazy. Dopiero teraz jak mamy pana, który się tym zajmuje, zrezygnowała.

Wójt powiedział, że niech pani Radna odpowie na pytanie jak sobie ludzie radzą z opłatami za śmieci. Jeśli chodzi o kwestie formalne dot. Komisariatu to został wygaszony trwały zarząd, który miała Komenda Wojewódzka nad budynkiem. Praktycznie Komenda Wojewódzka nie ma nic do tego budynku i nie ma tu innego budynku, w którym mogliby to zrobić. Ja też jestem jak najbardziej za. Nabyłem trochę wiedzy na ten temat. Od 2013 roku przestępczość na terenie gminy Sadki może o 0,2 %.  Ona się zmieniła, bo się zmienia kwalifikacja prawna niektórych przestępstw. Jeżeli jest taka wola można złożyć petycję. Tylko na dzień dzisiejszy Komenda Główna nie ma gdzie tutaj zrobić komisariatu.

Przewodnicząca Rady Barbara Gajewska zapytała co z tym budynkiem.

Kierownik Maria Stępniewska odpowiedziała, że jest własnością Skarbu Państwa w zarządzie Starosty.

Przewodnicząca Rady zapytała czy to przeszkadza.

Kierownik Stępniewska odpowiedziała, że nie przeszkadza. Poinformowano nas, że wygasa zarząd dla Wojewódzkiej Komendy Policji, która nie może już w chwili obecnej ustanowić tutaj komisariatu. Natomiast myśmy poczynili starania żeby ten budynek nam przekazali nieodpłatnie na mienie komunalne. Starosta wystąpił już do Wojewody o zgodę.

Przewodnicząca Rady powiedziała, że tam mamy lokatorów.

Kierownik Stępniewska odpowiedziała, że lokatorom zapewnimy lokale zastępcze.

Przewodnicząca Rady zapytała czy mamy takie lokale.

Kierownik Stępniewska odpowiedziała, że jest pomysł ale za wcześnie o tym mówić.

Przewodnicząca Rady powiedziała, że jeżeli chcemy to przejąć to musi być jakiś pomysł. Co ma być z tym dalej?

Kierownik Stępniewska odpowiedziała, że najpierw musimy to dostać na mienie komunalne.

Przewodnicząca Rady powiedziała, że jeśli przejmujemy na mienie komunalne to mamy określony cel.

Kierownik Stępniewska odpowiedziała, że ona nie decyduje.

Wójt odpowiedział na pytanie dot. miejsca koło Rokitki. Powiedział, że mówił o tym wielokrotnie. Kilka miesięcy temu kupiliśmy tą działkę od agencji żeby przeprowadzić tam proces rewitalizacji.

Radna Irena Dondziak powiedziała, że pyta o działkę naprzeciwko Przedszkola.

Wójt odpowiedział, że traktuje to jako całość.

Sekretarz Gminy Renata Jesionowska-Zawieja odpowiedziała na pytanie radnego Smażyka dot. leśnika. Powiedziała, że zmiana w Regulaminie Pracy polega na tym, że Kierownik Referatu Rolnictwa nie będzie sporządzała harmonogramu czasu pracy dla stanowiska leśnika. Wymiar etatu zostaje taki jaki był, zgodnie z Regulaminem Organizacyjnym, czyli 1/3 etatu. Nie będzie sporządzany harmonogram w jakie dni będzie przychodził. Jest zapotrzebowanie na to żeby ta 1/3 wymiaru etatu wykonywał codziennie.

Przewodnicząca Rady powiedziała, że rozumie, że będzie zmiana osoby. Leśnik tu ma 1/3 etatu i jeszcze pracuje gdzie indziej, więc bardzo trudno rozwiązać żeby siedział tu na miejscu. Dlatego podejrzewa, że jest to wymiana osoby.

Sekretarz Gminy odpowiedziała, że takie jest zapotrzebowanie pana Wójta.

Wójt odpowiedział, że chodzi o to, że taka osoba ma służyć naszemu społeczeństwu. Często ktoś przychodzi z jakąś sprawą, a nie ma go. Nie chodzi o człowieka absolutnie. Na ostatniej sesji też mówiłem, że likwidacja nie została jeszcze zakończona i to nie z czyjejkolwiek winy. Sprzęty, które są w szkole w Bninie dopóki nie została zakończona likwidacja są sprzętami, które należą do SPZOZ w likwidacji. Ani żadna inna firma nie może z nich korzystać, ani my nie możemy ich sprzedać.

Pan Niedbała już wcześniej zgłaszał temat. Jak tylko wróci pani Zygmunt to wówczas się tą sprawą zajmie.

Radny Jacek Smażyk zapytał czy zostaje 1/3 etatu leśnika i czy będą wyznaczone dyżury w ciągu dnia.

Sekretarz Gminy powiedziała, że pomyłki nie ma. Nie piszemy o etacie, tylko o takim samym wymiarze jak w Regulaminie czy strukturze organizacyjnej.

Radna Hanna Czelińska powiedziała, że pan Wójt nie odpowiedział jej jeszcze na wszystkie pytania. Pytała jeszcze czy zakończyła się sprawa w Prokuraturze przeciwko KPWiK i jakie są tego skutki. Pytała też z jakich działów zostały wzięte dodatkowe środki finansowe dla pani Dyrektor Hass, dla teraźniejszego Dyrektora i dla pani Biniak. Pytała czy zostało przyjęte sprawozdanie finansowe GOK i GBP oraz pytała o umorzenia.

Skarbnik Gminy Maciej Maciejewski odpowiedział, że samorządowe instytucje kultury rządzą się swoimi prawami. Załącznik nr 7 budżetu gminy zawiera dotacje dla samorządowych instytucji kultury. Te instytucje mogą dostawać dotację jeżeli Rada tak zdecyduje w wyniku podjętej uchwały budżetowej i tylko Rada jest uprawniona do zwiększenia dotacji. Jeśli ktoś dostaje dotację to nie ma mowy o jakichkolwiek dodatkowych pieniądzach z gminy. Powiedział też, że wystosował pismo do Biblioteki i pytał jakie pieniądze zaoszczędzili z dotacji. Pani Radna dostała ksero tego pisma oraz ksero pisma z odpowiedzią. Wszelkie pieniądze na etaty dyrektorów, zastępstw są na zasadzie wewnętrznych ustaleń. Nie mamy wiedzy jakie pieniądze sobie przeznaczą na to i z jakich działów.

Wójt odpowiedział, że jeżeli chodzi o sprawę KPWiK i trwając śledztwo to nie może udzielić żadnej informacji ponieważ grozi za to odpowiedzialność karna.

Przewodnicząca Rady powiedziała, że radny ma prawo nie wiedzieć, ma prawo pytać i ma prawo oczekiwać odpowiedzi.

Radna Maria Orłowska powiedziała, że panu Komendantowi z Mroczy też zależy na tym żeby tu był posterunek. Poza tym zadała panu Wójtowi pytanie dlaczego przed wyborami mówił, że stanowiska w Urzędzie będą należały do ludzi stąd. Tym bardziej, że oni są fachowo i merytorycznie przygotowani do funkcji, które pełnią. Na tym polega cała sprawa, że Pan nagania z zewnątrz, a naszych pozbawia pracy.

Wójt odpowiedział, że ktoś z Bydgoszczy by się zastanawiał dlaczego 450 z Sadek tam pracuje. Pani Radna była tez poproszona do komisji konkursowej i dostała Pani odpowiedź na interpelację w tej sprawie. Ja deklaruję to, że tworzę zespół, który pracuje dla dobra tej. Gminy.

  1. 12

W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodnicząca Rady Gminy Barbara Gajewska podziękowała wszystkim za udział i zakończyła XXII sesję Rady Gminy Sadki.

Protokołowała:                                              Przewodnicząca Rady Gminy

Dorota Maćkowiak                                               Barbara Gajewska

Informacje

Rejestr zmian